Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYINMerhabalar.

Forumda Arama yapmaya üşenip bu konularda tekrar tekrar soru soranlar veya şimdi bile sormak üzere olanlara;

Neden "Sakın bunu açıp Okumayın" diye bir başlık atarak konu açtığımı açıklayayım.Eminim ki sırf bu başlık ilgi ve merak uyandıracağı için yüzlerce kişi tarafından açılıp okunacaktır.

Malumunuz olduğu üzere gerek yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle gerekse diğer yollarla yurt dışından yakınlarına,akrabalarına hediyelik eşya göndermek isteyenler,Hediyelik eşya için İnternetten sipariş verenler,Gümrük Muafiyetinin nasıl ve hangi şartlarda uygulandığını soranlar,Muafiyetin limitleri,eşyaların miktar ve mahiyetleri hakkında sorulan sorular bugünlerde artmaya başladığı için ve forumda hiç bir arama yapılmadan sorulduğu için böyle bir başlık atma gereği duydum.

Bilindiği gibi tüm bu konularda forumda yüzlerce bilgi olmasına rağmen forum kullanıcıları tarafından bunları açıp okumak yerine yeniden sorulması tercih edilmektedir.İşte belki bu şekilde bir başlık atmak soru soracakların dikkatini çeker de neymiş diye bir açıp bakarlar.

Bu konularla ilgili mevzuat dilini kullanmadan zira mevzuat diliyle anlatınca "Bir şey anlamadım." diyorlar. Bu yüzden tamamen sokaktaki vatandaşımızın anlayacağı basit,sade ve anlaşılır bir dille,soru ve cevap yöntemini kullanılarak açıklamayı gerekli gördüm.Belirttiğim gibi mevzuat dilini kullanmayacağım.Hayali olarak verdiğim isimlerle konuşacağım.Amacım tamamen bu konuların daha iyi anlaşılabilmesidir.

NOT:Aşağıda yapacağım açıklamalar tamamen gümrük mevzuatı dahilinde olup,merak edene bunun Genelgesini,Tasarruflu yazısını,Tebliğini, v.s. ni verebilirim.
Ayrıca yasal olmayan yollara başvurmuş,veya gümrük personelinin yoğun olan iş yükünü fırsat bilerek eşyasını bir şekilde gümrükten geçirmiş veya gümrük personeli işlerinin yoğunluğundan dolayı eşyayı kontrol etme imkanı bulamadığından eşyasını gümrüksüz geçirebilmiş kişiler."Ya bunlar da neymiş.Ben şu kadar eşyayı gümrüksüz geçirttim veya bu kadar eşyayı hiç bir sorun çıkmadan geçirttim."şeklinde yorum yapmadan önce şunu çok iyi bilmeleri gerekiyor Çekirge bir şıçrar,İki sıçrar......


Yönetici Serhat (Bundan böyle YS olarak anılacaktır.),Yurtdışında ikamet eden Ali Beyle görüşüyor;

YS: Merhaba Ali bey.Ramazan Bayramı da yaklaştığı için Kardeşiniz Osman,yeğeniniz Murat ,oğlunuz Hüseyin v.s.ye hediyelik eşya mı göndermek istiyorsunuz.?

ALİ BEY:Evet doğrudur.

YS:Gönderin Ali bey.Çünkü Ramazan bayramından bir ay önceki ve bir ay sonraki sürelerde gönderilen 300 Euro kıymetindeki eşya gümrükten muaftır.Şu anda tüm gümrüklerde bu muafiyet uygulanıyor.

ALİ BEY: Peki ben 300 Euro kıymetinde 2000 tane kalem gönderebilirmiyim.?

YS: Sakın ha.Çünkü 2000 Adet Kalem miktar itibariyle ticaridir.Bu şekilde gönderirseniz ğümrüğe takılır.Başınız ağırır.

ALİ BEY:Peki bu 300 Euro olayını nasıl ayarlamam gerekiyor.

YS: Her eşyadan birer adet olsun toplamda 300 Euro yu geçmesin.

ALİ BEY: Teşekkürler.


Bir başkası ile;Ersin Bey'le YS görüşüyor;

YS: Ersin bey Merhabalar.Nerede ikamet ediyorsunuz?
ERSİN BEY: Merhabalar.İstanbul Bağcılarda oturuyorum.
YS:Sanırım evinizdeki İnternetten yurt dışından 300 Euro değerinde eşya siparişi vermişsiniz.

ERSİN BEY: Evet doğrudur.Hani bugünlerde Ramazan Bayramı dolayısıya gümrüklerde 300 Euro luk Hediyelik eşyaya muafiyet uygulanıyor ya işte bizimki de o hesap bizde bu muafiyetten yararlanalım dedik ve İnternetten siparişi verdim.

YS:Çok yanlış.Çünkü Bayram dolayısıyla 300 euroluk Hediyelik Eşya muafiyetinin uygulanabilmesi için karşılığında alıcı tarafından her hangi bir ödeme yapılmamış olması gerekiyor.İnternet aracılığı ile alış veriş sitelerinden satın alınan eşyanın bu 300 Euroluk muafiyetten yararlanması mümkün bulunmamaktadır.

ERSİN BEY: O zaman ben bu siparişi iptal edeyim.Almanya da oturan abim var ona söylesem,bu 300 euro değerindeki eşyayı o Almanyada satın alıp bize gönderirse 300 euroluk gümrük muafiyetinden yararlanabilirmiyiz.?

YS: İşte şimdi oldu.Bu durumda sorunsuz bir şekilde 300 euroluk Hediyelik Eşya muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

ERSİN BEY: Bir şey daha sormak istiyorum.Bu 300 Euroluk muafiyet sadece Bayram'a kadar mı uygulanacak?

YS: Hayır Bayramdan bir ay sonrasına kadar bu 300 Eoroluk Hediyelik Eşya muafiyeti devam edecektir. 


Bir başkası ile;Kemal Beyle,YS görüşüyor.

KEMAL BEY: Ben bir şey öğrenmek istiyorum?
YS : Buyrun.!
KEMAL BEY: Bu İnternet yoluyla alış veriş yaptık diye kıymeti ne kadar olursa olsun hiç mi gümrük muafiyeti uygulanmıyor.
YS: İnternet aracılığı ile alış veriş sitelerinden satın alınarak karşılığı ödenen eşyada sadece kıymeti 100 Euro olan eşya için gümrük muafiyeti uygulanmaktadır.Tabi ticari miktar arz etmemek koşuluyla.

KEMAL BEY:Bu ticari miktar arz etmemesi ne anlama geliyor.

YS: Örneğin 100 euro değerindedir diye 500 adet kalem yada 100 euro değerindedir diye 200 Adet Çorap şeklinde olmayacak.Farklı eşyalardan birer adet olup toplamda 100 euroyu geçmeyecek.

Bir başkası ile;Kadir Bey ile YS Görüşüyor.
KADİR BEY: Ben Almanyada yaşıyorum.Ramazan Bayramı tatili için Türkiye'ye geleceğim Gelirken ben de beraberimde Bayram dolayısıyla 300 Euro kıymetinde ticari miktarda olmayan Hediyelik eşyayı gümrüksüz getirebilirmiyim.?

YS: Evet getirebilirsiniz.

Bir başkası ile Muzaffer Bey ile YS Görüşüyor.

MUZAFFER BEY:Merhaba.Ben Ramazan Bayramı nedeniyle 300 Euroluk eşyayı muafiyetten yararlanırım diye İnternetten sipariş verdim.Anladım ki İnternetten sipariş verdiğim için bu 300 Euroluk gümrük muafiyetinden yararlanamayacağım.Ama ben yine de eşyamın gelmesini istiyorum.Bu durumda ne olacak?

YS: Bu durumda eşyanız için  %10 tek ve maktu vergi değil ,normal ithalat işlemine tabi tutularak,İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlarda vergisini  ödeyerek ithalat yapmak zorunda kalacaksınız.(ÖNEMLİ GÜNCELLEME NOTUDUR:Bu cevap yazıldıktan sonraki bir tarihte yani 23.09.2008 tarihinde Gümrükler Genel Müdürlüğünce 23.09.2008 tarihli,23008 sayılı yazı ile İnternet sitelerinden satın alınan ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen gerçek kıymeti 100 ila 1500 Euro arasındaki eşya için %10 tek ve maktu ödenmesi yönünde yeniden düzenleme yapmıştır.Dolayısıyla bu yeni duruma göre bu sorunun cevabı da ; "Bu durumda eşyanız için %10 tek ve maktu vergi ödersiniz." olacaktır.
 

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

Serhat bey ben bu orneklemelere bayildim valla, her bolum "FAQ" icin boyle bir konu acin valla sorular yari yariya azalir.

(FAQ:Sik Sorulan Sorular)
RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

Okudum istee ohh:1 (3):
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYINRE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?


Kardeşinize Amerikadan hediye olarak göndereceğiniz bir adet 1400$ değerindeki Fotograf Makinesinin gerçekten de değeri 1400$ ise yani kıymeti olması gerekenden düşük gösterilmemiş ise gümrük idaresi bu kıymeti kabul eder ve %10 tek ve maktu vergiyi aşağıdaki gibi hesaplar;

Eşyanın değeri:1400 $
Eşyanızı gümrükten teslim alacağınız tarihteki T.C.Merkez Bankasının Döviz satış kuru da örneğin 1.300.-YTL olsun.

1400 X 1.300= 1.820

1820 x %10 =182

182.-YTL gümrükte ödemeniz gereken %10 tek ve maktu vergidir.
SAKIN BUNU ACIP OKUMAYIN .. iyi bir baslik olmus.Umarim sizleri birazcik olsun rahatlatir.. Forumu mumkun oldugu kadar okuyan biri oldugumu dusunerek uzerime alinmadim.. ancak bir sorum varki;henuz beni tatmin edecek bir cevap alamadim.. hediye gonderme mevzuatiyla ilgili anlayamadigim herhangi bir sey yok ancak kafami kurcalayan bir nokta varki, son kez aciklayacak olursak;

Yukaridaki alintidanda anlasilacagi uzere bir deger tespiti soz konusu.. bu malin degerinin oldugundan daha dusuk gosterilmedigine nasil karar veriliyor? simdi Turkiyedeki degerini goz onune alirlarsa, bu mal tabiki degerinin cok altinda gorulecek ve 1500 euro limitinin uzerine cikacak, bunu ogrenmeye calisiyorum. Ama yok,amerikadan gonderdigin icin oradaki fiyat baz alinir yani gonderirken beyan edilen rakam onemlidir,memurlarimiz bu mal Amerikada kaca satiliyor,bu fiyata alinmasi mumkunmu, bunlari goz onunde bulundurur,arastirir ve senin bu mali gercek fiyatindan beyan ettigini kabul eder diyorsaniz.. hediyemi hemen gonderecegim.. Tesekkur ederim.. Saygilar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

Sevgili Snowman.

Öncelikle Kardeşinize Amerikadan 1400 Dolar değerinde bir fotograf Makinesi göndereceğinizi söylemiştiniz.Şu anda Ramazan Bayramı dolayısıyla Yurt dışında ikamet eden kişiler tarafından yakınlarına akrabalarına akın akın Hediyelik Eşya göndermektedirler.Bayram dolayısıyla şu anda gümrüklerde 300 Erulok eşyaya muafiyet uygulanıyor.

Şimdi sizin Amerikadan kardeşinize göndereceğiniz 1400 Dolar değerindeki Fotograf Makinesine gelelim;

1-Eşyanızın değeri 1400 Dolar,

2-Gümrüklerde şu anda uygulanan muafiyet 300 Euro,

3-1400 Dolar,300 Eurodan büyük olduğuna göre demekki 300 Euroluk gümrük muafiyetinden yayarlanamayacaksınız.Önce bunu bir arka cebinize koyunuz.Koydunuz mu? Tamam.

Şimdi eşyanızın değerinin gümrüklerde nasıl tespit edildiğine gelelim;

Önce size Çarpıcı bir örnek vereyim.Vatandaşın birine yurt dışındaki akrabası NIXON Marka full özelliklere,aksesuarlara ve yedek parçalara  sahip,ki bu fotograf makinesini Ünlü gazeteci Savaş AY, yine ünlü gazeteci ve dünyayı dolaşan Haberci Programının sunucusu Coşkun ARAL gibi ünlülerin kullandığını görebilirsiniz.

Şimdi bu muhteşem Fotograf Makinesinin Declaration En Douane(Posta yoluyla gelen eşyada Gümrük Beyannamesi yerine geçen belgedir.) Bu belgeye sırf gümrüğü fazla tutmasın diye komik bir değer gösterilmiş Sevgili Snowman,bakın komik bir değer diyorum.sizin söylediğiniz 1400 Dolar pek te komik bir rakam değildir.

Ha bu örnekteki NIXON marka Fotograf Makinesi nin gerçek kıymetini belirlemek için gümrük idaresi ne yaptı biliyormusun?Gümrük Muayene Memuru hemen önünde duran Bilgisayarandan,Yurt dışı İnternet Sitesi olan ki neredeyse alış verişlerin yüzde yüzü bu sitelerden yapılıyor;

1-Amazon.Com.
2-ebay.com.
3-streetprices.com.
4-buy.com.

Bu sitelerde bir sörf yaparak fiyatlarına baktığında bizim vatandaşın NIXON Marka,fuul özelliklere sahip bu meşhur Fotograf Makinesinin Declaratıon En Duane Belgesine ne kadar komik bir değer konulduğunu tespit etti.

Siz 1400 Dolar diyorsunuz.1400 Dolar komik değildir.

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142