Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)Hatta son olarak özet bir mesaj yazayım ki burayı da link olarak verebilin

"Eşi veya kendisi yabancı olan ve eski Türk vatandaşı olan (Vatandaşlıktan çıkmış olması gerekiyor) Geçici olarakta, kalıcı olarakta araç getirtemiyorlar. Sadece bildiğim kadarıyla, yabancıdan yabancıya satılan araçları satın alabiliyorlar. Türkiye de ikameti 180 günü geçen herkes, araç getirtme hakkını kayıp ediyor."

Saygılarımla...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)

Alıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı
Kısaca Eşim Türk vatandaşlığından çıktığı için getiremez diye anlıyorum. Sizde sanırım cevap yazmaya üşendiniz.

Bu yazıları zaten internette binlerce yerde bulabiliriz. buradaki tabirlerin çoğunu anlayamıyorum malesef.
Üşenmeden gerçekçi bir yorum yapabilecek varsa sevinirim...
Sayın cOsMiCTr
Kendi kendinizi ve ortamı anlamsız yere germişssiniz
Cevap yazmaya üşenmiş olsam forumda en çok mesaj yazanların başında ben olmazdımAlıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı
Hatta son olarak özet bir mesaj yazayım ki burayı da link olarak verebilin
"Eşi veya kendisi yabancı olan ve eski Türk vatandaşı olan (Vatandaşlıktan çıkmış olması gerekiyor) Geçici olarakta, kalıcı olarakta araç getirtemiyorlar. Sadece bildiğim kadarıyla, yabancıdan yabancıya satılan araçları satın alabiliyorlar. Türkiye de ikameti 180 günü geçen herkes, araç getirtme hakkını kayıp ediyor."
Saygılarımla...
Sayenizde çok aydınlandık teşekkür ederiz. Linki de seve seve kullanırız tabiki.


Herneyse konuyu fazla uzatmaya gerek yok daha fazla germeyelim
Gene de yardımcı olmak açısından üşenmeden bazı açıklamalar yapayım

Çifte vatandaşların mavi plaka araç alma hakkı yoktur.Ancak eskiden Türk vatandaşı olup daha sonradan Türk vatandaşlığından çıkıp Türkiye de çalışma müsadesi ile bulunanlar mavi plaka araç alabilirler.

Mavi plakalı yani vergisiz araç alabilmek için çalışma müsadesinin ( çalışma sosyal güvenlik bakanlığından ) olması veya Türkiye de yabancı öğrenci statüsünde bulunması , veya diplomatik şahıs olması gerekir.

Ayrıca eşiniz her ne kadar Alman vatandaşı olsa dahi yazdığınıza göre elinde mavi kart olarak adlandırılan Yurt dışında Türk konsolosluklarınca verilen kart mevcut imiş. Bu kart mevcut iken çalışma müsadesi almanıza imkan yok gibi görünüyor. ancak bu kartı almamış olsa idi çalışma müsadesi alarak ve dolayısı ile Gümrük muafiyetli ( mavi plaka otomobil ) araç alma hakkına sahip olabilirdiniz. Eğer eşiniz için çalışma müsadesi alabilir iseniz sorununuzu çözme şansınızda olabilir.

Bahsettiğiniz 180 gün olayıda triptikle getirilen araçlar için geçerlidir.
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)

Fakat Mavi Kart zaten Dis isleri bakanligi tarafindan verilen bir kart ve Turkiye de calisma belgesi yerine gecen bir kart. O zaman sanirim Mavi plaka arac alma veya mavi plakali arac getirtme imkanina sahip olmus oluyoruz...
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)Alıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı
Fakat Mavi Kart zaten Dis isleri bakanligi tarafindan verilen bir kart ve Turkiye de calisma belgesi yerine gecen bir kart. O zaman sanirim Mavi plaka arac alma veya mavi plakali arac getirtme imkanina sahip olmus oluyoruz...
İkamet ile çalışmayı karıştırıyor olabilirsiniz doğrusunu öğrenmek için konuyu çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından araştırmanızda yarar vardır.

İlgili tebliğden alıntı maddeler aşağıdadır İnceleyiniz

h) İkamet Tezkeresi: Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilere İçişleri Bakanlığı tarafından verilen ve kişinin geliş amacı doğrultusunda Türkiye’de belirli bir süre kalmasını uygun bulan belgeyi,
ı) Çalışma Müsaadesi: Belirli bir süredeki görevlerini yerine getirmek üzere Türkiye’ye gelenlerden, özel sektörde çalışmak üzere gelenler için ilgili resmi makamlar tarafından düzenlenen çalışma izni ile kamu sektöründe veya sermayesinin %50 den fazlası devlete ait kuruluşlarda çalışanlar, uluslararası işbirliği benzeri anlaşmalar uyarınca gelen uzmanlar, elçilik okullarında görevli öğretmenler, diplomatik misyon temsilcilikleri ve benzeri uluslararası kuruluşlardaki diplomatik statü dışı memurlar, NATO taahhütlerinde bulunan şirketlerde ve yabancı işçi bürolarında çalışan personel için bulundukları kurum ya da kuruluşlar tarafından düzenlenen çalışmalarına ilişkin görev belgesini,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)

MAVİ KART (ESKİ PEMBE KART) UYGULAMASI
5203 SAYILI KANUNLA TANINAN HAKLARIN KULLANILMASINA İLİŞKİN BELGE HAKKINDA AÇIKLAMA
1-5203 Sayılı kanunun amacı nedir ?
403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 20 nci maddesi uyarınca Türk vatandaşlığından çıkma izni isteyen vatandaşlarımız bulundukları ve çalıştıkları ülkelerde daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak, ekonomik, sosyal ve siyasal haklardan yararlanmak amacı ile başka bir devlet vatandaşlığına geçmek istemektedirler. Türk vatandaşlığından çıkma izni alan kişilerin nüfus kütüklerindeki kayıtları kapatılmakta ve yabancı muamelesine tabi tutulmakta, dolayısı ile ancak Türk kanunlarının yabancılara tanıdığı haklardan yararlanabilmekteydiler. Bu nedenle de vatandaşlarımız Türkiye’de kazanmış oldukları müktesep haklarını yitirmekteydiler. İşte, 06.07.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5203 Sayılı Kanun ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan 403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesi gereğince yararlanacak olanlar ve yararlanacakları hakların kapsamı genişletilmiştir.

2- 5203 Sayılı Kanun hangi hakları saklı tutmuştur ?

*Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla;
*Askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme-seçilme, kamu görevlerine girme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında,
*Sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

3- 5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge’den kimler yararlanmaktadır ?

Doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları yararlanmaktadır.

4-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge’den kimler yararlanamaz?

*Türk vatandaşlığını doğumla kazanamayıp, sonradan kazananlar.
*Bulundukları ülkenin vatandaşlığını ilticacı statüsünde kazananlar bu belgeden yararlanamazlar.

5-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge nasıl talep edilir?

5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge talebine ilişkin dilekçe ekinde 2 adet fotoğrafla birlikte müracaat edilir.

6-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge hangi makamlarca verilmektedir ?

Kişilerin bizzat kendilerinin talebi halinde verilmektedir. Bu belgeyi; yurt dışında Türk konsoloslukları, yurt içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri vermeye yetkilidirler.

7-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge çocuklar adına düzenlenebilir mi ?

Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesinde kayıtlı olup reşit olmayan çocuklar için, ebeveynlerinin müracaatları halinde bu çocukları adına da müstakil bir belge düzenlenmektedir.

8-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge kimlik belgesi yerine kullanılabilir mi ?

Söz konusu belge, kimlik belgesi yerine kullanılamaz.

9-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge’nin hangi hallerde değiştirilmesi mümkündür?

Kişilerin medeni hallerinde veya kimlik bilgelerinde değişiklik olduğunda bu değişikliğe paralel olarak belgenin değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kaybolması veya yıpranması halinde de yenisinin düzenlenmesi mümkündür.

10-5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge nasıl kullanılmalıdır?

a-Belge, saklı tutulan hakları dışındaki iş ve işlemler sırasında ibraz edilecek bir belge olup, vatandaşlığını kazandıkları ülkenin resmi kimlik kartı ile birlikte kullanılması gerekmektedir.

b-Belge sahiplerinin,vekalet yoluyla işlem yapmaları halinde, vekaletnamelerini çıkartırken vatandaşlığını kazandıkları ülkenin resmi kimlik kartını kullanacaklardır. Bu vekaletname ile vekalet verdikleri şahsa, 5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belgenin tasdikli bir suretini de vermeleri gerekmektedir.

c-Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce uygulamada olan 4112 Sayılı Kanun gereği Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olan kişiler, 5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olarak değerlendirilecektir.

Burada "Sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. " maddesince zaten her Türk vatandaşının sahip olduğu haklar demek ikametgah, iş, oturma, herneyse bütün haklara sahip olduğu gösteriliyor.


Biraz garip bir durum...... Kimi maddeler uyuyor, kimi maddeler uymuyor...

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143