Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 

Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı CevaplayacağımAlıntı:
melisia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba,
dieselden bir tişört aldım değeri 35 EURO shipment 30 EURO fakat local taxes and duties adı altında 135 EUROluk bir rakam çıktı ve ben siparişi onaylamış bulundum.
anlayacağınız bir tişört 200 EURO'ya geldi..bunu iade etmek istediğimi firmaya bildirdim,geldiğinde almayın geri gönderin dediler. fakat ben bunu bu şekilde yaparsam paramı tümüyle geri alabilecek miyim? gümrük müşavirliği gümrüğe geldiğinde ihbarname yollarlar geri göndermek istediğinizi belirtin ve ordino filan almayın dedi. fakat ups bu ürünün gümrüğe takılmayacağını direk bana geleceğini söyledi. şimdi benim sorum şu ki ben en az mali kayıpla bu işi nasıl kapayabilirim? bir tişörte 487 lira ödemiş olmak istemiyorum,lütfen yardım edin.. şimdiden teşekkürler..
selamlar. istediğiniz t-shirt istanbul outlet center da yaklaşık 110-120 tl arasındadır eminim. bende alıyorum. işte bu nedenle giyim üzerine abd den alışveriş yapmayı uygun bulmadığımı sizlere söylemeliyim. 1. si local taxes denen olay sizi kısaca kibarca ve güzel bir şekilde dolandırma yöntemidir. abd dışında yaşayan birinin abd den aldığı ve yurt dışına çıkan bir ürünle ilgili vergi ve yasal sorumluluk ödemesi mümkün değildir. eğer Türkiye ye geldiğinde gümrük vergisi çıkarsa o ödenir. ödemeyi yapmanız bile baştan hata. ödemeyi kabul etmeyecektiniz ama sanırım ödeme yapılmış ve satıcı parayı almış.

kabul etmemek bir yöntendir. gelen paketi iade edebilirsiniz. ama gördüğüm kadarıyla ups kargo ile gelen bu paket size geri iadesiyle 100 dolara yakın bir rakama malolacaktır. geri iade ücretsiz değildir!

geri iade edip etmeme konusunda bence iyi düşünün. geri iade zor bir yöntemdir. ayrıca satıcının size para iadesi yapacağını da garanti etmem. en güzeli aldığınız elbiseyi güle güle giyin.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
johnmaylives´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Sanırım artık sorulara cevap alınamıyor ? Ama ben genede sorayım.

Ben yurt dışından elektronik ürünler getirmeyi planlıyorum. Bilgisayar parçaları gibi. Değerleri 200$ - 2000$ arasındadır. Gümrüğe takılacağını biliyorum zaten. Her seferin tek bir parça getirmeyi düşünüyorum.

Bunlar gümrüğe takıldığında ürünleri nası geri alabilirim ? Şirket/Firma sahibi değilim. Şahıs olarak almak istiyorum bunların vergisini ödeyerek. Mümkünmüdür ?

Mümkün ise vergi bedeli nedir acaba ? Herkes kafadan atıyor bir rakam. %10, %18, %20 diyenler var. Çözemedim gitti .

Birde bu işin ticaretini yapmak istersem şahıs olarak yapamıyormuyum ? Yani 1 parçadan 1 den fazla getirmek istesem illa firma sahibimi olmam gerekiyor ?

Teşekkürler şimdiden...
selam. dostum. şöyle bi yanlış anlaşılma var. gümrüğe takılan mal gümrük'te muhafazaya kalmaz. yani ya ptt de yada dhl fedex ups gibi kargoların antrepolarında kalır orada muhafaza edilir. gümrüğe takıldı diye koşa koşa il gümrük müdürlüğüne gidilmez!

2. si aldığın ürünlerin paketi içeriği ve değeri önemli. bi kere paketlerin tümü gümrükten geçerken falçatayla baştan sonra kesilerek açılıyor. bi arkadaşımın monitörünü falçatayla çizmişlerdi. bu nedenle dikkat etmek lazım.

ilgili bir vergi dairesine mükellefiyet açtırın. yani mükellef olun. dış ticaret yapıyorum deyin. bakalım ne diyecekler_?

bireyler de ithalat yapabilir ama ithalat denen olay gidip de çin pazarından tencere tava almaya benzemez. zaten siz mükellefiyet açtığınızda bir esnaf oluyorsunuz. yani tacir. tüccar gibi. bişiy.

ithalat ciddi anlamda kolay değildir. ce belgelerini tse leri garanti şartları vs. hepsinin sağlanması lazımdır.

yadi siz tedarikçi olmak istiyorsunuz. o zaman kolay gelsin.
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
felekman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
selamlar. 2004 yılından beri çeşitli alışveriş siteleri üzerinden işlem yapıyorum.

bu konu hakkında çok saçma sapan olmadığı sürece sorularınızı ve sorunlarınızı yanıtlamayı düşünüyorum.

ebay sorularınız öncelikli cevaplanır.

gümrük sorularınız ikinci planda cevaplanır. (gümrükçü arkadaşlarıma haksızlık olmasın)

size ebay gibi sitelerden bulunabileceğim öneriler şöyle:

en önemli madde şu: uluslar arası ticaretin genel kurallarından birisi risktir. bu oyun kurallarına göre oynanır. ki karşınızdaki satıcı ya abd ya singapur ya almanya yada fransa almanya çin kore hong kong gibi ülkelerdeki insanlar ve şirketler. yani kolay kolay kural dışına çıkmazlar. sizi bir Türk kardeşiniz gibi düşünmezler, parayı görmeden asla iş yapmazlar. küçük birşey bile rica etseniz "we can not do it for you sorry thnx" yanıtı onlar için çok çok doğaldır. biz hayır diyemeyiz ricayı geri çevirmeyiz ama bir yabancı için bu günlük rutin bir harekettir. kısacası ecnebiler esnaf değildir... gülmeyin gerçekten de öyledir. 1 yıl florida usa da yaşadım gerçekten de kimse size ticarette yardım etmez. ürünün gümrük problemi, vergileri, geri iadesi, postadaki kaybı, postada hasar görme durumu, geç teslim edilmesi, gelmemesi, satıcının sizi aldatması, sahte ürün olması, ödemedeki sorunlar vs.

1- Güvenilir satıcı (100 işlem ve üzeri, power seller, best seller vs) %95 ve üzeri güvenilir Tercih ediniz. Türkiye için ürün fiyatı ve kargosu düşük olan satıcıları inceleyiniz. detaylı arama ve fiyat karşılaştırması yapınız.

2- paypal expand sorununu çözün veya paypal premier hesaba geçin. güvenli ödeme sistemlerini kullanın.

3- Alışverişinizi asla abartmayın. Durduk yere ürünlere teklif vermeyin, ihtiyaçlarınız oranında alışveriş yapın, gereksiz ürünlerden ve göz boyayan satıcılardan, sitelerden uzak durun. fiyatları bir kaç siteden daha öğrenin, kargo şartlarını iyi okuyun

4. USPS çok sorulan bişiy. (United States Postal Service) Adından anlaşılacağı üzere ABD nin resmi posta teşkilatıdır. bizdeki PTT ye benzerdir. Sistemi çok gelişmiş ve bir o kadar hızlıdır. yaklaşık 20-30 farklı posta hizmeti sunar. international (uluslar arası sistemi express (Takipli), priority mail trackable (öncelikli posta takipli) Priority regular mail (Öncelikli takipsiz), first class mail (birinci sınıf takipsiz) uluslar arası hizmetleri olarak sıralanır. express mail için 1 küçük kutu gönderi 20 dolardan başlıyor. 1 haftada gelir. priority mail 12-15 gün arası adresinize gelir, first class mail 15-45 gün arası geliyor duruma bağlı olarak.

5- takip kodu. sık sorulan bir şey. ABD İÇİN LC İLE BAŞLAYAN TAKİP KODLARI TÜRKİYE'DE PTT DEN TAKİP EDİLEMEZ. Ancak express veya oradan trackable olarak gönderilen postalar ptt den online takip edilir. Yani bizdeki iadeli taahhütlü posta gibisinden. takip önemli bir sorun ama çoğu satıcı Türkiye'ye takip kodu içeren mail göndermeyi tercih etmiyor. etse bile fiyatları çok yüksek.

6- Türkiye için Gümrükten geçemeyen yasaklı ürünler listesini inceleyiniz. (Silahlar, ilaçlar, canlı hayvan, bitki, dürbün, vsvs..)

7- Evet 150 euro altı 3 ürün getirtebiliyoruz. ama bazen 30 euro bile etmeyecek 1 tane ürünün gümrüğe takıldığı durumlar oluyor. (ör: ayakkabı) bu nedenle paketleme önemli. küçük paketler gümrükte daha avantajlıdır.

8- eğer Dhl, Fedex, Ups, TNT gibi kargo taşıması yapan global firmalarla ürün getirtiyorsanız asla gümrük riski almayın. zira 100 tl lik bir ürüne 130-150 tl gibi bir ücret talep edeceklerdir. buda ürünün size 230 tl ye gelmesi demektir. dikkatli olun.

9- eğer yukarıda saydığım özel global kargo firmalarının eline düşerseniz işiniz ciddi anlamda zor. bu nedenle çok fazla bu firmalarla çalışmamanızı öneririm.

10- Cep telefonu yurt dışından gelirse gümrüğe takılır! Ancak yakınlarınızın yada sizin yurt dışından beraberinizde getirdiğiniz cep telefonları ülkemizde tescil edilmektedir. bu nedenle mümkün olduğunca cep telefonu almaktan uzak durun.

11 - aynı üründen çok sayıda 10-20-30-100 vs ürün alanlar lütfen bunlar gümrüğe takılır mı diye sormasın. Dış Ticarete girer vede çeşitli ithalat hükümlerine tabidir. Sadece Şirketler ve Ticari iş yapanlar ithalat yapabilir. ithalat belgesi yada izni gerekli belgelerin ilgili makama sunulmasıyla alınabilir.
12- fotoğraf makinası, laptop, lcd tv monitör, cep telefonu, ipad, iphone gibi ürünler %90 gümrüğe takılır. takılmazsa şaşarım. fedex dhl ve ups kargolarla gelirse %100 takılır.

13- parfümler deodorantlar kişisel bakım ürünleri ve güneş gözlüğü bunun dışında gözlük ve bu ürünler takılır.

14- Büyük enstrümanlar gümrüğe takılır. keman dahil

15- malum 150 euro diyor herkes. ama gümrük için bu rakam önemsizdir. 5 euro bile olsa takılabilir. cep telefonları 1 euro olsa bile takılır!

16- ürünün ucuz olduğuna aldanmayın Türkiye'ye direk gönderim yapan ve usps ile çalışan birçok satıcı mutlaka kargo ücretlerinden kar elde eder ve bu konuda taviz vermez. siz ucuz ürün aldım diye sevinirken yüksek meblağlarda kargo ücreti ile karşı karşıya kalabilirsiniz. fiyat araştırması yaparken mutlaka posta ve kargo ücretlerine dikkat ediniz.

17- birçok şirket abd de sanal posta ve kargo adresi oluşturup Türkiye'ye dhl ve fedex gibi firmalarla gönderim yapma olanağı sağlıyor. evet hizmet çok güzel ama kargo ücretleri çoğu zaman pahalı ve gümrüklerde çok problem yaşamanıza neden oluyorlar. bu konuda birçok arkadaşım bana mesaj atmış anlaşılan o ki dhl fedex tnt ve ups gibi firmalarla gümrük sorunu yaşayıp dili yanan çok arkadaş var. bu nedenle bu hizmeti kullanırken 2 kere düşünün derim.
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağımmerhaba,
Eğer sorduğum soru önceden sorulduysa özür dilerim ama işim acil.Ben ebay den alış veriş yapmak istiyorum ve bu benim ilk internet üzerinden ilk alış-verişim olacak. Almak istediğim şey bir isviçre çakısı (Victorinox Champion Plus) (boyu:91 mm ağırlığı: 148,9 g) içerisinde birçok alet olduğu için biraz kalın (kalınlığı: 28 mm). Sizce bu ürünün gümrüğe takılma olasılığı var mı? ya da bu ürünü yurt dışından getirmeye çalıştığım için bir yasayı çiğniyor olabilir miyim?cevaplarınıza yaklaşık 1 hafta içerisinde ihtiyacım var (cakının fiyatı 60 doların altında)
teşekkürler

not:ürünü yurt dışından alma sebebim türkiye de daha az fonksiyonlu cakıların 110 lira gibi absürd bir fiyatla satılırken bunun çok daha düşük olması ayrıca artık üretilmediğinden normal victorinox bayilerinde bulunması zor

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
first_timer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba,
Eğer sorduğum soru önceden sorulduysa özür dilerim ama işim acil.Ben ebay den alış veriş yapmak istiyorum ve bu benim ilk internet üzerinden ilk alış-verişim olacak. Almak istediğim şey bir isviçre çakısı (Victorinox Champion Plus) (boyu:91 mm ağırlığı: 148,9 g) içerisinde birçok alet olduğu için biraz kalın (kalınlığı: 28 mm). Sizce bu ürünün gümrüğe takılma olasılığı var mı? ya da bu ürünü yurt dışından getirmeye çalıştığım için bir yasayı çiğniyor olabilir miyim?cevaplarınıza yaklaşık 1 hafta içerisinde ihtiyacım var (cakının fiyatı 60 doların altında)
teşekkürler

not:ürünü yurt dışından alma sebebim türkiye de daha az fonksiyonlu cakıların 110 lira gibi absürd bir fiyatla satılırken bunun çok daha düşük olması ayrıca artık üretilmediğinden normal victorinox bayilerinde bulunması zor


resimde görülen çakıyı almak istiyorsunuz sanırım. paketi küçük görünüyor. ptt ile gelirse takılma olasılığı çok düşük. yanlız kargo fiyatlarının bi hayli yüksek olduğunu belirtmem gerekir. listeledim ve inceledim. bir çok satıcı kargo ücretlerinden de kar elde ediyor. buna da lütfen dikkat edelim.

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Konu Kapatılmıştır
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142