Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağımselamlar. 2004 yılından beri çeşitli alışveriş siteleri üzerinden işlem yapıyorum.

bu konu hakkında çok saçma sapan olmadığı sürece sorularınızı ve sorunlarınızı yanıtlamayı düşünüyorum.

ebay sorularınız öncelikli cevaplanır.

gümrük sorularınız ikinci planda cevaplanır. (gümrükçü arkadaşlarıma haksızlık olmasın)

size ebay gibi sitelerden bulunabileceğim öneriler şöyle:

en önemli madde şu: uluslar arası ticaretin genel kurallarından birisi risktir. bu oyun kurallarına göre oynanır. ki karşınızdaki satıcı ya abd ya singapur ya almanya yada fransa almanya çin kore hong kong gibi ülkelerdeki insanlar ve şirketler. yani kolay kolay kural dışına çıkmazlar. sizi bir Türk kardeşiniz gibi düşünmezler, parayı görmeden asla iş yapmazlar. küçük birşey bile rica etseniz "we can not do it for you sorry thnx" yanıtı onlar için çok çok doğaldır. biz hayır diyemeyiz ricayı geri çevirmeyiz ama bir yabancı için bu günlük rutin bir harekettir. kısacası ecnebiler esnaf değildir... gülmeyin gerçekten de öyledir. 1 yıl florida usa da yaşadım gerçekten de kimse size ticarette yardım etmez. ürünün gümrük problemi, vergileri, geri iadesi, postadaki kaybı, postada hasar görme durumu, geç teslim edilmesi, gelmemesi, satıcının sizi aldatması, sahte ürün olması, ödemedeki sorunlar vs.

1- Güvenilir satıcı (100 işlem ve üzeri, power seller, best seller vs) %95 ve üzeri güvenilir Tercih ediniz. Türkiye için ürün fiyatı ve kargosu düşük olan satıcıları inceleyiniz. detaylı arama ve fiyat karşılaştırması yapınız.

önemli: arkadaşlar gümrük ve ticaret bakanlığının sayfasında yeni uygulamalar konusunda açıklamalar var. sınırdaki rakam 150 euro değil. 75 euro!

bi göz atın derim. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı muafiyetler sayfası

2- paypal expand sorununu çözün veya paypal premier hesaba geçin. güvenli ödeme sistemlerini kullanın. asla kredi kartı ve diğer kartlarınıza ait bilgileri satıcıya vermeyin. asla kimlik bilgilerinizin tamamını yazmayın.

3- Alışverişinizi asla abartmayın. Durduk yere açık artırmadaki ürünlere teklif vermeyin,üzerinize mutlaka kalabilir. ihtiyaçlarınız oranında alışveriş yapın, gereksiz ürünlerden ve göz boyayan satıcılardan, sitelerden uzak durun. fiyatları bir kaç siteden daha öğrenin, kargo şartlarını iyi okuyun.

4. USPS çok sorulan bişiy. (United States Postal Service) Adından anlaşılacağı üzere ABD nin resmi posta teşkilatıdır. bizdeki PTT ye benzerdir. Sistemi çok gelişmiş ve bir o kadar hızlıdır. yaklaşık 20-30 farklı posta hizmeti sunar. international (uluslar arası sistemi express (Takipli), priority mail trackable (öncelikli posta takipli) Priority regular mail (Öncelikli takipsiz), first class mail (birinci sınıf takipsiz) uluslar arası hizmetleri olarak sıralanır. express mail için 1 küçük kutu gönderi 40 dolardan başlıyor. 1 haftada gelir. priority mail 12-15 gün arası adresinize gelir, first class mail 15-45 gün arası geliyor duruma bağlı olarak.

5- takip kodu. sık sorulan bir şey. ABD İÇİN LC İLE BAŞLAYAN TAKİP KODLARI TÜRKİYE'DE PTT DEN TAKİP EDİLEMEZ. Ancak express veya oradan trackable olarak gönderilen postalar ptt den online takip edilir. Yani bizdeki iadeli taahhütlü posta gibisinden. takip önemli bir sorun ama çoğu satıcı Türkiye'ye takip kodu içeren mail göndermeyi tercih etmiyor. etse bile fiyatları çok yüksek. 40 usd gibi bişiy...

6- Türkiye için Gümrükten geçemeyen yasaklı ürünler listesini inceleyiniz. (Silahlar, ilaçlar, canlı hayvan, bitki, dürbün, vs vs..)

7- Evet 75 euro altı 3 ürün getirtebiliyoruz. ama bazen 30 euro bile etmeyecek 1 tane ürünün gümrüğe takıldığı durumlar oluyor. (ör: ayakkabı) bu nedenle paketleme önemli. küçük paketler gümrükte daha avantajlıdır.

8- eğer Dhl, Fedex, Ups, TNT gibi kargo taşıması yapan global firmalarla ürün getirtiyorsanız asla gümrük riski almayın. zira 100 tl lik bir ürüne 200-300 tl gibi bir ücret talep edeceklerdir. buda ürünün size 300 tl ye gelmesi demektir. dikkatli olun.

9- eğer yukarıda saydığım özel global kargo firmalarının eline düşerseniz işiniz ciddi anlamda zor. bu nedenle çok fazla bu firmalarla çalışmamanızı öneririm.

10- Cep telefonu yurt dışından gelirse gümrüğe takılır! Ancak yakınlarınızın yada sizin yurt dışından beraberinizde getirdiğiniz cep telefonları ülkemizde tescil edilmektedir. bu nedenle mümkün olduğunca cep telefonu almaktan uzak durun.

11 - aynı üründen çok sayıda 10-20-30-100 vs ürün alanlar lütfen bunlar gümrüğe takılır mı diye sormasın. Dış Ticarete girer vede çeşitli ithalat hükümlerine tabidir. Sadece Şirketler ve Ticari iş yapanlar ithalat belgesi sahibi ise ithalat yapabilir. ithalat belgesi yada izni, gerekli belgelerin ilgili bakanlığa sunulmasıyla alınabilir.

12- fotoğraf makinası, laptop, lcd tv monitör, cep telefonu, ipad, iphone gibi ürünler %99 gümrüğe takılır. takılmazsa şaşarım. fedex dhl ve ups kargolarla gelirse %100 takılır.

13- parfümler deodorantlar kişisel bakım ürünleri ve güneş gözlüğü bunun yanında gözlük ve bu gibi ürünler takılır.

14- Büyük enstrümanlar gümrüğe takılır. keman dahil

15- malum 75 euro diyor herkes. ama gümrük için bu rakam önemsizdir. 5 euro bile olsa takılabilir. cep telefonları 1 euro olsa bile takılır!

16- ürünün ucuz olduğuna aldanmayın Türkiye'ye direk gönderim yapan ve usps ile çalışan birçok satıcı mutlaka kargo ücretlerinden kar elde eder ve bu konuda taviz vermez. siz ucuz ürün aldım diye sevinirken yüksek meblağlarda kargo ücreti ile karşı karşıya kalabilirsiniz. fiyat araştırması yaparken mutlaka posta ve kargo ücretlerine dikkat ediniz.

17- birçok şirket abd de sanal posta ve kargo adresi oluşturup Türkiye'ye dhl ve fedex gibi firmalarla gönderim yapma olanağı sağlıyor. evet hizmet çok güzel ama kargo ücretleri çoğu zaman pahalı ve gümrüklerde çok problem yaşamanıza neden oluyorlar. bu konuda birçok arkadaşım bana mesaj atmış anlaşılan o ki dhl fedex tnt ve ups gibi firmalarla gümrük sorunu yaşayıp dili yanan çok arkadaş var. bu nedenle bu hizmeti kullanırken 2 kere düşünün derim.

18- asla yurt dışındaki bir satıcıya kendi esnafımızdan fazla değer vermeyin. çünkü onlar sizi çoğu zaman önemsemez ve değer vermezler. kısacası ecnebiler esnaf değildir.

19- elektronik ürün almayın, çünkü garantisi olmaz. Türkiye'den bir kaç lira fazla verip garantili ve en azından karşınızda muhatap bulabileceğiniz ürünler almanız tavsiye olunur.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

slm benim birkaç sorum vardı
ebaydan ps3 için fiyatları makul ben acaba bunu gümrüğe takılmadan geçirtme imkanım var mı yoksa hiçbir şekilde ps3 geçirilmez mi artı gümrüğe takıldığında ebaydan paramızı nasıl iade alıyoruz tşklr
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Paylaştığın bilgiler için teşekkürler.

Benim sorum şöyle:

Gümrük muafiyet sınırı 150 € ama istediğim dijital fotoğraf makinesinin amazon.com fiyatı yaklaşık 220 $. Amazon.com'un 50$ hediye kuponunu kullanarak ürünü dhl easyshop sipariş etsem gümrüğe takılır mı?
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı CevaplayacağımAlıntı:
abbasars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
slm benim birkaç sorum vardı
ebaydan ps3 için fiyatları makul ben acaba bunu gümrüğe takılmadan geçirtme imkanım var mı yoksa hiçbir şekilde ps3 geçirilmez mi artı gümrüğe takıldığında ebaydan paramızı nasıl iade alıyoruz tşklr
böyle ürünleri Türkiyeden alma taraftarıyım. hem garantili, hem risksiz, hemde güvenilir olur. ps3 nerdeyse 1200 tl civarı aradaki fark sanırım 300 tl civarında bence gereksiz. gidin bi sony bayiinden kredi kartına taksitlerle vede garantili ürün alın.

gümrüğe takılısa ebay ve paypal asla para iadesi yapmaz. genelde satıcılar yazarlar açıklamalara buyer responsible for customs duties etc. we are not responsible for duties customs taxex etc... bunun anlamı eğer ülkenizle ilgili gümrük problemi vs olursa satıcı olarak biz kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz vs.

eğer ürün gümrüğe takılır çıkartamazsanız geri gönderirler. satıcı ürün iadesini kabul ediyorsa belki para iadesi alabilirsiniz.

böyle ürünler her zaman risktir. ki muhtemelen %90 ihtimalle takılır. ondan sonra yapcak bişiy kalmaz. ki gümrük memuruna böyle bir aleti niçin aldığını açıklaman veya fatura bedelini açıklaman zor olur. belki masrafları ödeyerek çıkartırsın. ama kesin gümrükte takılır.

bazı ürünler geri iade edilmiyor. bir kaç ay içinde gümrüklerdeki mağazalarda satışa sunuluyor. böyle bi durumla karşılaşmanı hiç istemem.

iyi çalışmalar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
cenkcil8P´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paylaştığın bilgiler için teşekkürler.

Benim sorum şöyle:

Gümrük muafiyet sınırı 150 € ama istediğim dijital fotoğraf makinesinin amazon.com fiyatı yaklaşık 220 $. Amazon.com'un 50$ hediye kuponunu kullanarak ürünü dhl easyshop sipariş etsem gümrüğe takılır mı?
fatura bedeli önemli elbette istersen tamamını hediye kuponlarıyla al fark etmez. fotoğraf makinasının değeridir önemli olan.

bence bu postayla gelen eşya konusunda bir kanuna ihtiyaç var. iş gümrük mevzuatına göre işliyor. memur kafasına göre hareket edebildiği için o günkü psikolojik durumu gümrüğü belirliyor. nedir ne değildir kimse doğru düzgün bilgiye sahip değil. ben 800 dolarlık sony handy cam geçiren gümrük memuru tanıyorum. adam aynen şöyle çalıştı paketler ptt de duruyordu. bilmem kaç sayılı kanuna göre muaf. geçti geçti geçti...

dhl easy shop hizmetini duydum ama denemedim. çünkü sadece istanbulda hizmet veriyorlar. böyle servislerden bence uzak durun. milleti kibar soyma modelidir. inceden inceden geçirirler. onun yerine Türkiye'ye direk gönderim yapan iyi satıcılarla çalışın.

bi kere dhl gibi bi firmanın eline düşerseniz gümrükte birde aman Allah'ım aldığınıza almışınıza pişman ederler.220 dolarlık makinaya 220 tl gümrük bedeli ödemek ne kadar mantıklı bilemem.

takılır mı demeyin. takılabilir deyin. her zaman ihtimali göz önünde tutun. 2009 yılında aldığım fujifilm makinam takıldı. 1 tane makina takıldı bende 200 dolar civarı almıştım.. ama ptt de takıldı. ptt de bi yolunu bulursunuz ama özel şirketlere düştünüz mü ezdikçe ezerler. geri gönderin bile dedirtmezler çünkü geri iade için bile para isteyen şirketler var. makina muhtemelen gümrükten çıkmazsa devletin malı olur. açık artırmayla ileriki bir tarihte satılır.

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Konu Kapatılmıştır
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143