Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???Selamlar.,

Sorum nasıl güvenli ithatal yapılır ile ilgili.,

Kısmetse uzak doğudan fotokopi kağıdı ithal edeceğiz 3 firma ile görüşüyoruz.
Fiyatlar çok düşük değil ortalama fiyat verdiler

Fakat internette okuduklarım beni kuşkuya düşürdü %100 L/C yapanları bile Dolandıra biliyorlarmış.

Yani CIF fiyat verip sonra sahte B/L yapıp hatta taşıyıcı firma imzalamıyor veyahut artık hangi sahteliği yapıyorsa sonra L/C açılan bankaya gönderip, bankayı yanıltarak parayı alıyorlarmış. Ve malıda yüklendiyse eğer  en yakın limanda bırakıyormuş gibi yazılar okudum.

Ben Görüşmeler için bir yol çizdim kendime Değerlendirir ve eksiklerimi solerseniz sevinirim.

İzlemeyi planladığım yol şu.

1- CIF fiyat isteyeceğim
2- %100 L/C, At sight ,IRR, ve SGS Inspection (gözetim) isteyeceğim. Kabul ettiklerini düşünüyorum
3- Sonra Proforma Fatura isteyeceğim L/C açmak ve Toplantıda göstermek lazım diyeceğim.
4- Sonra malı taşıyacak firmayı ve türkiyedeki yetkili acentelerinin iletişim bilgilerini isteyeceğim, mal gelmeden taşıyıcı acentesi ile fiyat üzerinde görüşmek istediğimi belirterek. Gönderdikelrini düşünelim

5- Sonra Taşıyıcının buradaki temsilcisini arayıp gönderici firma ( Proforma fatura üzerinde yazan) varmı yokmu? Yada taşıyıcı güvenilirmi? ( Korkum B/L imzalamaması veya Bankayı yanıltmalarından korkuyorum Sahte B/L belgesi ile)
Güvenilir firma dediler diyelim

6- Sonra satıcıya FOB almak istediğimi belirteceğim ve Kendim Taşıyıcımı Seçeceğim   ( Sahte B/L belgesi ve bankamı yanıltmaları riskine karşı)


7- Daha sonra SGS firması ile gözetim için anlaşıp Gözetimi yapmalarını isteyeceğim.


Proformada satıcının banka hesabı firma üzerine mi olmalı şahsi hesap olabilir mi?
Türkiyedeki bankalar bu banka hesap nosu veya firma isminden  satıcıyı soruşturabilirmi?
Malı FOB almam gemiye satıcının yüklemesi anlamına geliyor değil mi?


Aklıma daha başka güvenilir yol gelmiyor, yöntemimin eksik veya hataları varsa belirtirseniz ve paylaşırsanız memnun olurum çünkü ilk defa ithalat yapacağım değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Saygılarımla

Kenan yurtseven

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???

1) Direk FOB fiyatı isteyin ve taşıyıcı firmayla sağlam irtibat kurun.Benim çalıştığım taşıyıcı firma yüklemeye ait tüm detayları bildiriyor ve istersem yükleyici firmanın yüklemeyi nasıl yaptığını bile söyleyebiliyor.Bu sizin için büyük bir avantaj olacaktır.
2) Ödeme şekliniz % 100 L/C at sight olmalı.SGS inspection masrafları ise biraz yüksek oluyor.O nedenle kabul edeceklerini sanmıyorum.Ancak eğer ki firma gerçekten sahtekar ise, SGS inspection yaptır demek hiçbir şey ifade etmez.Çünkü SGS yaptıracak firmayı da sen bul demiş oluyorsunuz eğer L/C'de yazarsa.O da kafasına göre bir firma bulur ve şartları kendine göre yaptırır - sizin ruhunuz dahi duymaz.Sörvey raporunu da kafasına göre yaptırır.
Yani SGS'yi siz yaptırırsanız sağlam firmalardan verimli sonuçlar alırsınız ancak masrafı yüksek olur.
3)Proforma faturaya malzemeye dair tüm ayrıntıları yazdırmaya özen gösterin.Gereken gerekmeyen herşeyi yazdırın.L/C de ve orjinal faturada da geçsin.Aksi bir durumda size lazım olacaktır.
-----
Karşı tarafın hesap numaraları şirketinin adına olması daha iyi olacaktır tabi.Proformada şirket ismi ne yazıyorsa onun hesap numarası da o olmalı.
Bahsettiğiniz firma sordurma işlemini Türkiyede yapabilen birtek TEB var bildiğim kadarıyla.BNP Paribas'la ortak olduktan sonra böyle bir soruşturmayı yapabiliyorlar.Ancak ÇİN firmaları sözkonusu olunca doğal olarak ayrıntılı bilgi alamıyorsunuz.
FOB XYZ PORT almanız => konteyneri sizin bulmanız-yüklemeyi sizin yönetmeniz-navlunu sizin ödemeniz.. ancak fabrikadan limana teslimatın onun yapması demek oluyor.
________
Size tavsiyelerim ise :
1) O firmayı Çindeki başka firmalardan soruşturmayı deneyin.
2) Tüm ürünlerdeki ambalajı kendi tasarımlarınıza göre yaptırın.Her mal için özel etiket isteyin.Ve malzeme hazır olduktan sonra size fotoğraf göndersin.Konteynere yüklenirken de fotoğraf göndermesini isteyin.
3) Akreditife mala dair tüm ayrıntıları yazdırın.Hatta çeki listesi varsa elinizde yani stoktaki bir malı satıyorsa özel maddelere "ekteki çeki listesindeki mallar yüklenecek " diye ekleyin.
4) En geç yükleme tarihini fazla uzatmayın.Çünkü zaman kazanıp farklı yollar deneyebiliyorlar.
5) Akreditifte "date of place and expiry" kısmına dikkat edin ( 31 D ) => Expiry in Turkey olmasına dikkat edin.
6) Akreditifte şöyle bir madde vardır.Eğer evraklarda eksiklik olursa 100 USD ceza ödenir diye.Bankanızla görüşün ve bu miktarı artırmayı deneyin.Çoğu zaman kabul etmiyorlar ancak ben bazen yaptırabiliyorum.Bunun ne tür avantajı olacak derseniz, Çinli firma tüm evrakları istediğim gibi yolluyor eksiksiz.Şimdi bakın; akreditifte ödeme vadesi var o vadeyi geçemiyorsunuz.Çinli ne yapıyor evrakları bilerek eksik-yanlış yolluyor.Banka size evrakları bildirdiğinde eksik olduğunu vs söylüyor.Çinliyle irtibata geçiyorsunuz tamam göndereceğim diyor.Siz de akreditifin ödemesini yapıyorsunuz.Tabi çinli evrak eksik yolladı ancak diğer evraklar tamam.Sizin aklınıza birşey gelmiyor.Çinli buradan zaman kazanıyor 1 hafta 10 gün.Siz malzeme geldiği için biranevvel malları çekip demuraj ödememeyi düşünüp hemen akreditifi ödeyip evrakları alıyorsunuz.Tabi bu evrak çoğu zaman B/L olabiliyor vs vs.
7) Sigortanızı all-full risks yaptırın.
8) Konteynerin limana  muhtemel geliş zamanını hesaplayın ve ödeme vadesini o tarihten enaz 10 gün ileri yazdırın.Bu dikkat çekmez.Ve mallar limana geldiğinde konteyneri açtırın ve içine bakın.Eğer istediğiniz malı değilde başka mal gönderdiyse,derhal akreditifte rezerv bildirin.Hatırlarsanız daha önce tüm ayrıntıları yazdırmıştık mala dair.
Şimdi bankaya diyeceksiniz ki " karşı taraf akreditife uymadı, uymadığı madde : 45 A, orada belirtilen malzemeyle alakası olmayan malzeme var.Bu şartlar altında ödeme yapmayı kabul etmiyoruz." 2 satır talimat yazın ve gerisi sizi ilgilendirmez.
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???

Albert yine yazmış döktürmüşsün. SGS yaptır demek Albertinde dediği gibi faydası olamayacak bir istek benim Albertin dediğinin üzerine birşey dememe gerek yok zaten gereken herşeyi en iyi şekilde yazmış.
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???İlk işini yapmak üzere kurdugumuz işimizde bu forum siz deneyimliler ve mevcut yazılanlar ile beni bu akreditif konusunda sıfırdan bu seviyeye getirdi herkesin emeğine sağlık demek isterim öncelikle.

Üstad Albert teşekkurler değerli bilgilerin için.,

Bu zihin jimnastiği görmemediğim açılardan olaya bakmamı sağladı ve aklıma diğer soruları doğurdu aşağıda paylaştığım.

Görüştüğümüz firmalar 2 si Endonezyadan ( Acayip hırsız ve dolandırıcı zengini yegane bir ülke oldu gözümde) biride malezyadan

1- SGS yi ben yaptırmak istiyorum L/C de yazsam sadece satıcı yaptırır anlamı mı çıkar? L/C ye yazdırarak SGS yi masraflarınıda ödemek dahilinde ben yaptırabilirmiyim?

SGS türkiye ofisini buldum web adresi : http://www.tr.sgs.com/

Bir kontenır malın SGS gözetimi nekadar tutar acaba?


2- FOB XYZ Port u L/C ye mi yazdırtacağım geçerli olması için yoksa proformada da isteyecekmiyim? yani her ikisinde de olmalımıdır ?

* FOB XYZ Port : FOB tarifinde malın gemi güvertesine konulmasına kadar satıcı maldan mesuldur yazıyor.

O zaman tırla limana gelen malın konteynır içine yüklenmesi, ve bu konteynırın kaldırılıp gemi güvertesine bırakılması satıcıya aittir anlıyorum.

FOB XYZ Port alırsam malı yani ben orda malı konteynır içinde güvertede teslim almış olacağım. yüklenene kadar tüm masraflar satıcıya ait olacak

FOB XYZ Port tanımım doğru oldumu acaba?

3-%100 L/C, At sight,Irr için sizce en uygun süreler nelerdir ne yazayım dediğiniz gibi farklı yollara sapmaması için?

4- Akreditifte evrak eksikliği ile ilgili madde nosunu yazabilir misiniz? ordaki ceza miktarını artırmak dediğiniz gibi önemli. ( Bu %100 L/C,At sight' da olurmu sadece vadeli L/C ler içinmi geçerli? )

5-Sizin çinli öreneğinde vergiğiniz olay %100 L/C, Atsight da olurmu. Yani bankam B/L gelemden parayı karşıya bırakmama lı; eğer örnekteki Vadeli L/C ise zaten belirli bir vade olduğu için eksik evrak durumu olabilir ? ve uygulamanız çok zekice 10 günlük tarih olayı.

Peki siz malın B/L si gelmeden parayı veriyorsunuz ya karşı taraf kötü niyetli ise? ( uzun zamandır mal alınan biri ise sorun değil tabiki bir güven oluşmuştur)

6- Akreditifte Mal mukabili ödeme şekli Vadeli L/C ler mi oluyor?

üstad albert ve tüm forum yazarları tekrar teşekkurler .

kenan yurtseven

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???

Alıntı:
kenan yurtseven´isimli üyeden Alıntı
İlk işini yapmak üzere kurdugumuz işimizde bu forum siz deneyimliler ve mevcut yazılanlar ile beni bu akreditif konusunda sıfırdan bu seviyeye getirdi herkesin emeğine sağlık demek isterim öncelikle.
Üstad Albert  teşekkurler değerli bilgilerin için.,
Bu zihin jimnastiği görmemediğim açılardan olaya bakmamı sağladı ve aklıma diğer soruları doğurdu aşağıda paylaştığım.
Görüştüğümüz firmalar 2 si Endonezyadan ( Acayip hırsız ve dolandırıcı zengini yegane bir ülke oldu gözümde) biride malezyadan
1- SGS yi ben yaptırmak istiyorum L/C de yazsam sadece satıcı yaptırır anlamı mı çıkar? L/C ye yazdırarak SGS yi masraflarınıda ödemek dahilinde ben yaptırabilirmiyim?

SGS türkiye ofisini buldum web adresi :   http://www.tr.sgs.com/

Bir kontenır malın SGS gözetimi nekadar tutar acaba?

2- FOB XYZ Port u  L/C ye mi yazdırtacağım geçerli olması için yoksa proformada da isteyecekmiyim? yani her ikisinde de olmalımıdır ?

* FOB XYZ Port : FOB tarifinde malın gemi güvertesine konulmasına kadar satıcı maldan mesuldur  yazıyor.

O zaman tırla limana gelen malın konteynır içine yüklenmesi, ve bu konteynırın kaldırılıp gemi güvertesine bırakılması satıcıya aittir anlıyorum.

FOB XYZ Port alırsam malı yani ben orda malı konteynır içinde güvertede teslim almış olacağım. yüklenene kadar tüm masraflar satıcıya ait olacak

FOB XYZ Port tanımım doğru oldumu acaba?

3-%100 L/C, At sight,Irr için sizce en uygun süreler nelerdir ne yazayım dediğiniz gibi farklı yollara sapmaması için?

4- Akreditifte evrak eksikliği ile ilgili madde nosunu yazabilir misiniz? ordaki ceza miktarını artırmak dediğiniz gibi önemli. ( Bu %100 L/C,At sight' da olurmu sadece vadeli L/C ler içinmi geçerli? )

5-Sizin çinli öreneğinde vergiğiniz olay %100 L/C, Atsight da olurmu. Yani bankam B/L gelemden parayı karşıya bırakmama lı; eğer örnekteki Vadeli L/C ise zaten belirli bir vade olduğu için eksik evrak durumu olabilir ? ve  uygulamanız çok zekice  10 günlük tarih olayı.

Peki siz malın B/L si gelmeden parayı veriyorsunuz ya karşı taraf kötü niyetli ise? ( uzun zamandır mal alınan biri ise sorun değil tabiki bir güven oluşmuştur)

6- Akreditifte Mal mukabili ödeme şekli    Vadeli L/C ler mi oluyor?

üstad albert ve tüm forum yazarları tekrar teşekkurler .

kenan yurtseven
1) SGS'yi siz yaptırırsanız L/C de geçmesine gerek yok.L/C de istenilen evraklar kısmında geçer, ki onu da karşı taraftan istemeyeceksiniz.Tahmini bir rakam söyleyecek olursam konteyner başına 1500 USD gibi bir rakam ödersiniz.
2) FOB XYZ PORT zaten proformada da akreditifte de geçer.Malın teslim şekli : FOB XYZ PORT.
Aynen söylediğiniz gibi güvertede teslim almış gibi olacaksınız.Zaten açılımı da => free on board.
3) Malın en geç yükleme tarihine bakın.Diyelim ki 10.02.2008, siz FOB aldığınız için o tarihe en yakın gemiyi shipping firmanızdan öğrenebilirsiniz.Yani hangi gemiye yükleyeceğinizi onlar söyler.Varış tarihini de sorun.Diyelim ki 09.03.2008 varış tarihi.O zaman sizde 20.03.2008 yazarsınız.Bu bir örnekti tabi.
4) Tüm akreditiflerde olur bu madde.Vadeli veya mal mukabili hiç değişmez.Ancak madde numaraları bazı bankalara göre değişebiliyor.
5) At sight da olur tabi.Vadeli olsa da farketmez.
Ben tüm evraklar tamam olmadan ödeme yapmıyorum kesinlikle.
6) Mal mukabilinde ödeme = at sight L/C = görüldüğünde ödeme.
Vadeli ödeme çok farklı tabi.

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143