Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi



Bildiğim kadarıyla Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta posta deklerasyonu ATR belgesi yerine geçiyor.Bu postayla gönderilen malların serbest dolaşıma girmiş olduğu anlamına gelir mi?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi

Merhaba goscho,


Bahsetmiş olduğunuz durumu ilk defa sizeden duyuyorum.Yanlış bilgilendirmişler.Gelecek olan malınız nedir.
Standart Cevap: Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi

Sn, goscho

Posta ile gelen gönderilerde, Posta Deklerasyonu A.TR yerine geçmez. Ancak, Posta ile gelen gönderilerde A.TR belgesine gerek yoktur. Eğer. Paketin üzerinde eşyanın AB serbest dolaşımda olmadığını gösteren ve yetkili makamlarca yapıştırılan SARI ETİKET yok ise, posta ile gelen ürün A.TR li gibi işlem görür. Ürünün Serbest Dolaşımda olduğu kabul edilir. Bu durum;2006/10895 sayılı BAKANLAR KURULU KARARI nın 35. maddesinde düzenlenmiştir.

Posta gönderileri
MADDE 35 – (1) Ambalajları veya refakat belgeleri üzerinde; eşyanın serbest dolaşım şartlarına uymadığını gösterir ihraç ülkesi yetkili makamları tarafından yapıştırılan, EK-III’te yer alan örneğe uygun sarı etiketi bulunmayan ve doğrudan doğruya posta yoluyla gönderilen posta kolileri dahil eşya, A.TR Dolaşım Belgesi aranmaksızın Gümrük Birliği çerçevesinde serbest dolaşımda kabul edilir.


Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
Standart Cevap: Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi



Verdiğiniz bilgiler için teşekkür Ederim.Malzeme Almanyadan gönderilen kameralar için elektronik yedek parça yani aksam parçadır.Yaşadığımız problem şöyle ki zaman zaman bazı gümrük memuru arkadaşlar bu tarifedeki mal çin menşeyliyse damping var deyip menşei belgesi istemekte ve ATR de olsa olur demektedirler.Ancak koli içindeki malzeme adedi 3 ya da 4 tane ve koli ağırlığı ise 1Kg ı geçmemekteyken ve koli bedeli de 150 euro iken ısrarla damping uygulaması yapmak istemektedirler.Ancak kanunda bir madde de şöyle diyoramping sözkonusu olabilmesi için yapılacak ithalatın boyutlarının iç piyasayı tehdit edici boyutta olması gerekir Bu maddeye rağmen bir defasında ceza çıkardılar.Bu durumu nasıl yorumlarsınız.Ayrıca belirtmek isterim ki özet beyanlarımı ve gümrük beyannamelerimi de kendim yazmaktayım.
Teşekkür ederim

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart Cevap: Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi

Sn, goscho

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bir eşyanın Serbet Dolaşımda olması ile Menşe ülkesi farklı konulardır. Yani eşya, AB de üretilip Serbest Dolaşım hakkı kazanmış olabileceği gibi, bu eşya AB dışında bir ülkeden İthal yoluyla Serbest Dolaşıma girmiş olabilir.
2. belirttiğimde, yani eşya AB dışında bir ülkeden İthal yoluyla Serbest Dolaşıma girdiğinde, eşya Serbest Dolaşım hakkı kazanmış olur ancak, bu şekilde eşyanın Serbest Dolaşım hakkı kazanması, eşyanın menşe ülkesini değiştirmez.

İlk mesajımızda belirttiğimiz A.TR ile ilgili husus, eşyanın Serbest Dolaşımı ile ilgilidir.
Bir eşyada belirli menşe ülkelerine Gözetim gibi ek önlemler var ise ( Örk; Çin menşeli ) , bu eşyanın
AB de Serbest Dolaşımda olarak gelmesi, bu eşyaya Gözetim uygulanmayacağı anlamına gelmez.
Sizin bu eşyanın AB menşeli olduğunu yada, gözetim uygulanan ülkeden başka bir ülke menşeli olduğunu, gümrük idaresinin istemesi halinde ispat etme yükümlülüğünüz vardır. Çünkü sizin eşyanızın kıymeti düşük ama eşyanız ticari mahiyette eşyadır.

Satıcı firma bu eşyayı Posta ile gönderdiği için A.TR düzenleyemez ama Menşe Belgesi ( Certificate of Origine) düzenleyebilir. En sağlıklısı budur.
Yada, eşyanın faturasına menşe ülkesini beyan edebilir. Buda sanırım gümrük açısından bir ölçüde kabul edilebilir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply




1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142