Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açt


Merhaba arkadaslar.Bende ithalat ihracat mezunuyum bu meslege lise yıllarında bulaştım desem yeridir Ailemde cok kişi gümrük işiyle ugrasıyor.İçlerinde gümrük memuru olanlarda vardı.Tanıdıkların zoruyla ithalat ihracat okudum 2 yıl ve şu an devletin cıkarmıs oldugu 3 yıl stajerlik zorunlulugunu doldurmaya calısıyorum.Gümrüklerde yetkisiz iş takibi konusua gelince.Bu yıllardır hep sorun olmustur zaten gümrüklerde.Yanlız benim sasırdıgım su derneklerin stajlere verdigi kart.üzerinde kocaman iş takibi yapamaz diyor.Peki soruyorum yüce devletimize zamanında lise mezunları bile musavir yardımcılıgın sınavına bile girebiliyorkan sımdı ilgili bölümden mezunlar nıcın stajsız giremiyor.Ayrcı devlet karneli sayısı az diye stadyumlarda musavirlik sınavları yaptıgınıda cok yerde duydum.(ne kadar güvenli bir sınav alanı olabilirse)
İşin bir baska boyutuda şu.Hiçbir gümrükleme şirketi yazanade oturan elamınına staj için sigorta yapmaya yanaşmıyor ve ben ve benim gibi gümrük mezunları mecburen gümrüklerde karnesiz olarak iş takibi yapmak zorunda kalıyoruz.ve memurlardan olmayacak laflar duyarak.Stajıma 2 sene kaldı ve bu işten tiksiniyorum sadece bunları yazmak istedim eminim benim gibi yüzlerce stajer arkadasım aynı durumda..
Merak ediyorum:
Acaba devletimiz bu gümrük işletme-ithalat ihracat-dıs ticaret bölümlerini acıyor peki niçin buradan mezun olanlara elini uzatmıyor.
Staj olayına (3 sene) kesinlikle karsıyım ve anlam veremiyorum.Bransımızda bizi geliştirmek için vs gibi sacmalıklarada karnımız tok.1 senede pskolojimizi bozmaya yetti gümrük.Okudugum bölümden ve yaptıgım işten pişmanım desem yeridir.
Sanırım benim gibi stajer ve iş takibi yapmak zorunda olanlarda benimle aynı fikirdedirler.
Sürçi lisan ettimse affola

Saygılar
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açt
Alıntı:
kalmar´isimli üyeden Alıntı
Staj olayına (3 sene) kesinlikle karsıyım ve anlam veremiyorum.Bransımızda bizi geliştirmek için vs gibi sacmalıklarada karnımız tok.1 senede pskolojimizi bozmaya yetti gümrük.Okudugum bölümden ve yaptıgım işten pişmanım desem yeridir.
Sanırım benim gibi stajer ve iş takibi yapmak zorunda olanlarda benimle aynı fikirdedirler.
Değerli kardeşim kalmar
stajı 3 sene olarak hesaplama bu 3 sene sadece yardımcı karne için ondan sonrada bir 3 sene asıl karne için ve sadece 3 imtihan hakkın var ve eğer alamassan 3+3+3= 9 sene boşa geçmiş olabilir. tabi bu varsayım her sene imtihan açılırsa (malesef hersene açılma garantisi de yok ve bu 9 sene daha da uzayabilir)
Eğer 1 senede psikolojin bozuldu ise önündeki 9 sene neler olacak kimbilir.

Allah sana ve senin durumunda olan herkese kolaylık ve sabır versin

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.


Değerli arkadaşlar;
Bir kişiyi veya bir grubu eleştirirken iyisi veya kötüsüylede olsa tarafsız olmak gereklidir.Bugün piyasamızda EN BÜYÜK şirket olarak adlandırdığımız gümrük müşavirlik şirketlerinde hiçmi karnesiz çalışmıyor?
Karnesiz olarak çalışan kişilerin gümrüklerde çalışmadıklarını düşünecek olursanız gümrüklerdeki yükü hangi yardımcı veya müşaviri karşılayabilecek.En basit bir örnek ambarlı gümrüğünde 5 tane liman var. Her liman için 1 adet yardımcı olduğunu düşünün, ve o limanda 3 tane beyanname. Bu arkadaşımız hangisinin kapama veya muayene işlemine yetişecek. Daha gümrük idarelerindeki yazışmalar ve işlem takiplerinden bahsetmek bile istemiyorum. Bu örnekler çoğaltılabilinir. Lütfen dürüst olalım. Gümrükçülük yani mesleğimiz hiyerarşik bir meslektir. Hangi yardımcı karneli muayene, tespit,tescil,onay,çıkış işlermleri kısacası şu an karnesiz olarak alınteri döken arkadaşlarımızın yaptıkları işleri gocunmadan yapacaklar. Adil olun. Gidin bakın gümrük çevresindeki kahvelere,ganyan bayiilerine.Yardımcı karneli çoğu arkadaşımız ya iddia oynuyorlar veya altılı yapıp at koşturuyorlar. Ofisten arandımı şu iş noldu bu eşya çıktımı diye. verilen cevap dur bir bakayım.Ben bu meslekte 15 senedir varım.Belki karnesiz çalışanların bir kısmı denmiş olsaydı bu kadar gücüme gitmezdi veya tepki vermezdim ama tüm karnesizler telaffuz edilince biraz gücendim.Ayrıca irfanycs denilen kişinin show tv ile gelip yaptıkları çekimde bende vardım.Tepkimide gösterdim.Peki değerli arkadaşlar birazcık vicdanınız varsa, birazcık dürüstsek gümrük idarelerinde MANİFESTO olmadan değil yardımcı, müşavirin kendisi bile zor iş takip edermi etmezmi? Bunudamı karnesizler yaptı. Aktif gümrükleme olaylarını veya bu mesleğin geçmişindeki RIZA abileri karnesizlermi yarattı? Ben müşavirlik şirketi sahibi olarak irfanycs isimli arkadaşın neden ve ne şartlar altında bu tür bir girişime girdiğini az çok tahmin ediyorum. Ben bazı arkadaşlar gibi vicdansız değilim, bu yazdıklarım tük arkadaşlara değil bir kısım kişileredir. Ayrıca o kişilere söylemek isterimki ben 15 senede çok kişi gördüm bu gümrükleri değiştirelim diyen.Ama işte ama şu PARANIN yüzü çok sıcak arkadaşlar. Unutmayın müşavir kendi meslektaşını satıyor işini kapmak için. Bu kişilerden çokta şahsiyetsiz değil bence karnesizler...


Şirket isimleri ve kendi telefonunuzu vermeniz doğru olmaz üyelerle irtibat kurmak istiyorsanız özel mesaj kullanın
Standart RE: Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var .İşlemler yetkisiz kişilerce yapılıyor.


Alıntı:
asiyan´isimli üyeden Alıntı
İrfan beyin cesaretini ve mücadelesini takdir etmemek mümkün değil. İrfan beyin bahsettiği hatalı yanlış veya eksik işlemler yüzünden birçok şeyler yaşanıyor

Neden böyle oluyor? Çünkü bu işe girenler bir şekilde girmiş ve işi,başına geldikçe öğrenmiş..Sistematik bir eğitimin ürünü insan yok..Bilen bilene kulaktan dolma anlatmış, mevzuatı yeri geliyor memur -gerçekten-bilmiyor

Memurlar nasıl memur oluyor?

Bu işi özel sektörden takip edenler nasıl kendini geliştiriyor?

Belli bir tabaka maddi yönden tatmin olurken (imza atan müşavirler), bu işi severek yapan birçok insan , meslek edinmiş birçok insan 500-1,000 arasdı değişen rakamlarla her türlü pisliğin peşinden koşuyor..

Müşavirlerin bile nasıl A karne aldıkları şaibeli..İşi bilen kaç A karneli var? 6 yıllık staj sonunda kaç kişi sınavdan başarılı olup geçmiş? Devletin bedavadan dağıttığı karneyi kapan 1-2 firma bulup şirket açmış..

Bence A karnelilere mesela 2-3 yılda bir sınav yapılmalı ve sınavı geçemeyenlerden karneleri geri alınmalı. B karnelilere iş takibi bile yasak normalde. Kanuna göre sadece EVRAK TESLİMİ yapabiliyorsunuz..

Gümrük sektörünün disiplin altına alınması ve kaliteli bir konuma getirilmesi şarttır. Bunu başaracak olanlar da vatansever millşiyetçi vatanını milletini seven devlet erkanıdır.

Kimin başının gideceği önemli değil, önemli olan Türkiye'nin selametidir.
bir yaran olduğu kesin A kerneli hakkında atıyorsun.Vatn millet sakaryaylamı bu işler olmaz.bende önce gümrük işletme yükokulunu bitirdim.sonra gümrüklerde iş yaptım daha sonra yardımcı ve daha sonra A karne aldım.Öyle çok kolay değil bunlar.
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.
Merhaba sayın üyeler öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz.Ama birbirinize tahrik edici sözlerde bulunmak bu forumun amacını aşmaktadır.

öncelikle yaşadığınız sorunların hepsini bilmekte ve bu yüzden gümrük alanına dıs ticarette pek bulaşmak istememekteyim.Yazılanları görüncede acaba davranışlar para yada manifesto için bu iş yapılır mı diye düşünüyorum 2 günlük dünyada .


Eğer içinizdeki o sesi durduramıyorsanız bu foruma yazı yazmış kişiler olarak bir şey başlatalım.
Bir nevi temiz eller operasyonu gibi .


Gerekli yerlere isim ve imzalarımızla şikayet edelim .Gerçi geçişte bu olmasına rağmen bir şey yapılmamıştı.Ama bakarsınız bir müslüman cıkarda bir illeti bu kötü gidişi durdurabilir.


Bu konuda benimleysiniz adlarınız iletişim bilgilerinizi bana mail atın bu düzeni değiştirmek için en azında değiştiremezsekte birilerini rahatını bosmuş oluruz.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143